האתר עוסק בשאלות של אמונה מול כפירה, ומיועד לעוסקים בנושא.
למדיניות האתר לחץ כאן

Kal-sites – בניית אתרים
רוצה לדעת כמה עולה לבנות אתר ? לחץ כאן

נושאים באתר

"רציו" רוצה לגדול... רוצים לתרום?

תקבלו מייד
אישור מס הכנסה לעניין תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה

10 ₪
20 ₪
100 ₪
200 ₪
500 ₪
1000 ₪
סכום אחר
הפוך את תרומתך לחודשית (ללא לקיחת מסגרת)
כן!, אני אתכם
לא! רוצה תרומה חד פעמית

ארכיאולוגיה כמדע רע

Picture of צוות האתר

צוות האתר

טד שיינמן, סופר ועיתונאי מפורסם, כותב על הסיבה שהארכיאולוגיה היא כר פורה לרמאויות ושיבושים, לדבריו זה משום ש"מדע רע – עושה סיפורים טובים".

למה הרמאים הארכיאולוגיים עובדים כל כך קשה לרמות אותנו? בגלל שמדע רע עושה סיפורים טובים

ובכן: שלושה ארכיאולוגים נכנסים לבר פרה-היסטורי שנחשף לאחרונה באיסלנד, ומגלים להפתעתם שבבר ישובים שלדים שונים: אנושיים, ושל דינוזאור.

הארכיאולוג הראשון, אמפיריציסט, מוקסם מסידורי הישיבה של הבר הקדום, וממנגנוני הבשול שלו, ומפרסם מאמר ספקולטיבי על "הרגלי השלווה של האדם הקדמון". את עצמות הדינוזאורים הוא מבטל בחיוך כקישוט שנוצר ע"י אמן קדום. הוא מסרב לבצע בדיקות פחמן על העצמות האלו…

הארכיאולוג השני, תנ"כיסט, מוקסם מהרעיון שהאדם לא רק חי בכדור הארץ יחד עם דינוזאורים – אלא הוא גם שתה עם דינוזאורים! ארכיאולוג זה מיד מפרסם את ממצאיו לפורטלי אינטרנט בריאתניים. גם הוא מסרב לבצע בדיקות פחמן…

הארכיאולוג השלישי, קנאי לאומני איסלנדי, תופס את הבר כראיה לכך שאיסלנד הייתה 12,000 שנה לפני שאר העולם במונחים של בירה, שתייה ותרבות. הוא מפרסם נייר עמדה, שמוכיח את עליונות הגזע האיסלנדי לאור הממצאים החדשים. הוא לא ממש משקיע מחשבה רבה בדינוזאורים…

הסיפור שלנו על שלושת הארכיאולוגים הוא בדיוני, כמובן, אבל זה משל שימושי על מתיחות ארכיאולוגיות, ואת הקושי של הפרדת האידיאולוגיה מן ההיסטוריה החומרית. יש סיבה שאנחנו ממשיכים לקנות מתיחות כגון "תכריך טורינו" או את "כתובת אשתו של ישו". מדע רע עושה סיפורים טובים.

השרידים המאובנים של נחש-ים הם הרבה יותר מעניינים כשאתה קורא להם דרקון. והמדע הרע טוב לעסקים. חשוב יותר, זה מפתה להקצות לנו מקום גדול יותר, עבור הנרטיב הגדול של ההיסטוריה, בדיוק כמו שזה מפתה ללכת לחפש עדויות עתיקות להנחות הקדומות החזקות ביותר שלנו.

דוקא עבור המתיחות הארכיאולוגיות הטובות ביותר, קשה לדעת את המניע. הגולגולת המפורסמת בכינוי "איש פילטדאון", שהוצגה בססקס על ידי הארכיאולוג הבריטי הנודע צ'ארלס דוסון, 1910. דוסון הציג את השרידים – או יותר נכון את הגולגולת, שבה נמצאת המובחנות העיקרית של היצור – לחברה הגיאולוגית של לונדון בדצמבר 1912.

גולגולת פילדטאון היתה עשויה מחלק תחתון של קוף עם גולגולת של הומו סאפיינס. כתב העת "ניו יורק טיימס" ביטא את התרגשותו על התגלית: "גולגולת פליאוליתית מתגעגעת", ה"טיימס" של לונדון כינה את הגולגולת הזו: "הראיה הראשונה לסוג אדם חדש".

עבור הבריטים, כפי שהארכיאולוג מיילס ראסל כותב ב"פילדטאון מאן: החיים הסודיים של צ'רלס דוסון " (2003)," החדשות הטובות מכולם … היו שהאדם המוקדם ביותר לא היה צרפתי, גרמני, איטלקי, סיני או אפריקאי, אלא בריטי'. במשך מאות שנים השתעשעו האנגלים במיתוסים מקוריים: הסקסונים היו צאצאיהם של ברוטוס (מי שחיבר את בריטאניה עם רומא, ובכך אישר את שמה של האימפריה); ואז היה אקסקליבר, או אחר ג'ורג' הקדוש והדרקון, ואין זה אפשרי, כפי שוויליאם בלייק שואל בשיר המכונה "ירושלים" (1808), כי ישו הלך על ההרים הירוקים של אנגליה?

ואולם, עד מהרה התגלתה התרמית של פילטדאון, וכך גם העדיפות האבולוציונית המדומה של הבריטים. גולגולת אדם מורכבת על לסת שימפנזה, בת חמש מאות שנה, טופלה בחומצה ובחלודה מתכתית כדי להשיג מראה פרהיסטורי. המיתוס שהבריטים התפתחו מוקדם יותר משאר הגזעים נעלם. דוסון זכה לביקורת נרחבת אחר כך, וייתכן שדוסון עצמו היה קורבן התרמית. ואכן, סר ארתור קונאן דויל – היוצר של שרלוק הולמס – נחשד על כך שדחף את דוסון ל'גילוי'.

האובססיה עם עליונות גנטית, הופיעה לאחרונה שוב – ועוד בצורה מבישה – ביפן. עלינו לזכור כי ההונאות המזעזעות ביותר נעשות על ידי מומחים.

התרמית המפורסמת ביותר בוצעה על ידי הארכיאולוג היפני שיניצ'י פוג'ימורה, לשעבר מנהל בכיר במכון הפליאוליתי טוקיו. עמיתיו של פוג'ימורה נהגו לכנותו "ידי אלוהים", בשל נטייתו יוצאת-הדופן לחשיפת חפצים פליאוליתיים עוצרי נשימה בפינות היקרות ביותר של יפן.

הגילוי הראשון של פוג'ימורה היה מגוון של כלי חרס שתוארכו מתחילה ל40,000 שנה; התגלו מאוחר יותר כבני 500,000 שנים לפחות וכללו שרידים של אדריכלות מתקדמת. בין השנים 1980 ל -2000, פוג'ימורה חפר בין 150 ל -200 אתרים ביפן, וכמו הבריטים עם פילדטאון, הממצאים שלו 'גילו' כי ארצו הייתה מיושבת הרבה, הרבה יותר ממה שחשבו קודם לכן.

החוקרים היפנים שמעו רכילויות כי חלק מהממצאים הללו היו נוחים מאוד, וכי לא היה זה מוזר שתגליותיו של פוג'ימורה נעשו עתיקות יותר ויותר – אך פוג'ימורה המשיך לפרסם, עמיתיו הנהנו באישור, ויפן יכלה להיות גאה בעצמה בשושלת תרבותית עתיקה הרבה יותר מכפי שמישהו דמיין קודם לכן.

הודות למוניטין האקדמי החזק של פוג'ימורה, ה"תגליות "שלו יצאו ללא עוררין והופיעו בספרי הלימוד. הזיופים, בינתיים, נמשכו זמן רב כל כך וקיבלו הסכמה מספקת למדי, שרוב הפרסומים היפניים על התקופה הפליאוליתיות התבססו על ההונאות של פוג'ימורה.

המופע התמוטט בשנת 2000, כאשר העיתון Mainichi Shimbun פירסם צילום וידאו של פוג'ימורה קובר באדמה כמה חפצים שתכנן לחשוף למחרת. המוניטין של פוג'ימורה נקבר מיד, והממסד הארכיאולוגי היפני עדיין מתאושש. כפי שהמכון הארכיאולוגי של אמריקה דיווח בזמנו:

לאור הודאתו, המעורבות של פוג'ימורה במספר תגליות חשובות באתרים אלה, הביאה לרעיונות יסוד רבים על התקופה הפליאוליתית היפנית – ועל התוכן של ספרי לימוד רבים – וזו מוטלת בספק … המוזיאון הלאומי של טוקיו הוציא יותר מ -20 חפצים שנחשפו על ידי פוג'ימורה מהתצוגה; מוזיאונים אחרים הולכים בעקבותיהם.

המכון הפליאוליתי בטוקיו עדיין משחזר את המוניטין שלו. טושיאקי קמאטה, יו"ר המכון, הרים את ידיו והתפטר: "אין עוד דבר שתוכלו לומר. עם הסיקור התקשורתי הזה, כל העבודה שלנו לאורך השנים נהרסה".

הדבר אולי המדהים ביותר, פוג'ימורה מעולם לא הרויח מהונאתו – למעשה, מלבד הכינוי והמוניטין של טוקיו, עשה הארכיאולוג מעט מאוד, מזומן, מבגידתו. נראה שפוג'ימורה רצה ביפן מבוגרת יותר, ואם הקרקע לא תניב את עבודת האבן הנכונה, יהיה עליו לספק את החסר בעצמו…

הכתובת שנקראת "אשתו של ישוע" הוכיחה את עצמו כמשיכה פחות מרגשת לעולי הרגל הקתולים, מאז הצלחתה הציבורית ב -2012. הפפירוס הקופטי הזה, שבו מתייחס ישו ל"אשתי", הוא האנטיתזה של תכריכי טורינוף במקום להאשים את הבשורות הסינופטיות, הפפירוס הזה מערער את המושגים היקרים ביותר של רומא על המשיח – שפרישותו של המשיח היא החובה המסתורית של כל אנשי דת נוצרים.

הן בהרכב והן בתחביר, הקטע "אשתו של ישוע" הוא חשוד: עבודת המכחול הקופטית (במקום העט הקצר יותר) לא תואמת לצפוי, ואף על פי שבהרווארד העריכו שהפפירוס עצמו מתוארך למאה השמינית , החוקרים גם מכירים בכך שזייפן מהמאה ה -20 יכול בקלות לעשות את עבודת המכחול הארכאית בצורה לא מושלמת על פיסת פפירוס עתיקה…

"העולם החדש" הציע קרקע בלתי מעורערת לחופרים אמינים או מחפירים, במיוחד במערב האמריקאי. זו אחת הסיבות לכך, שמכל הדתות המערביות, אין כת שתלויה בארכיאולוגיה גרועה כמו הכנסייה המורמונית. יש את לוחות הזהב שבמדינת ניו-יורק, שאליה, בסביבות 1823, הפנה המלאך מורוני את ג'וזף סמית, שימשיך וימצא את תנועת יום אחרית הימים. סמית עשה עבודה מרשימה בתרגום פסאודו-מצרי של הצלחות לתוך הבשורה החדשה הזהובה…

כמה שנים מאוחר יותר, ב- 1862, היה המחבר של מארק טוויין עסוק בלהביך את המלומדים בנואדה עם ידיעה ספרותית בדיונית לגמרי על גילויו של אדם מאובן עם רגל עץ, ואוניברסיטת אריזונה כמעט קנתה את שרידיה של התנחלות כביכול של יהודים רומיים בפיניקס במאה השמינית.

האובססיה המוזהבת בזהב התלוותה לתחושה שאדמת העולם החדש עשויה לאכסן את אוצרותיה של העת העתיקה הקדומה, תחושה שנתנה את האמון לסיפורים הגבוהים ביותר, המוזרים ביותר של חפצים. אותו עולם חדש שכישף את החוקר הספרדי חואן פונס דה ליאון בהבטחות של מעיין הנעורים, ופיתח את הקצין הבריטי פרסי פאוסט ובנו לחפש את אטלנטיס בג'ונגלים של ברזיל, שם מצאו רק מוות.

המיתולוגיה של העולם החדש – מרחיבה כמו היבשת עצמה – יצרה מאניה לחשיבה קסומה, להפיכת המיתוסים של העולם הישן לארץ שעדיין חשה רק חצי-ממשית. בעולם החדש, המאמינים האמיתיים והאכזרים כאחד למדו לאסוף מיתוסים ישנים שהועברו לאחרונה – חלקם לידע, לאחרים לאמונה, ולעמיתיהם הנרגשים יותר תמורת כסף… כפי שידעו פוג'ימורה ודוסון לפניו, ארץ ללא מיתוסים יכולה להיות מקום בודד…

הסופר הבדיוני של שרלוק הולמס, מעיד על התרוממות הרוח הנובעת מהיותו הבעלים הבלעדי של עובדה. ליצור משהו שקרי, לשכנע מישהו שהוא אמיתי, ואת הידע שלך כי זה זיוף הופך להיות עובדה הידועה לך רק. לאחר תדהמתו הראשונית של טוויין, שכל אחד יכול היה להתייחס אליו ברצינות, "שורה של אבסורדים צועקים", הוא קרא לזה – הוא הבחין ב"סיפוק סודי מרגיע" בהצלחת המתיחה.

עד כאן שיינמן.

לעובדה הזו שהארכיאולוגיה מאד גמישה בנתונים, יש השלכות יותר חשובות מאשר בדיות סנסציוניות פה ושם.

רוז אבל'ת במאמרה על ארכיאולוגיה, מתארת את הארכיאולוגיה הלאומית, כלומר, הרצון של עמים בזמננו להשפיע על תוצאות המחקרים הארכיאולוגיים:

ביירות היא אחת הערים העתיקות ביותר בעולם, ומעל אלפי שנים היא סובלת אינספור מלחמות אלימות. אבל ב -1994 החל חורבן ההיסטוריה הארכיאולוגית. זו לא היתה מלחמה שהרסה את הפסיפסים, את העמודים, את המונומנטים. לא היו אלו לוחמים או אנשי דעא"ש, שזרקו משאית אחרי משאית מלאה בהיסטוריה של ביירות לתוך הים התיכון. זה היה שיפוץ. "פרויקט השיפוץ העירוני הגדול ביותר של שנות התשעים", כפי שתואר מאוחר יותר.

אלברט נקש, ארכיאולוג, סיפר לי שהוא ניסה לעצור את הבנייה. במאמר במגזין ארכיאולוגיה משנת 1996 הוא מתאר את הפגישות והשיחות שערך עם היסטוריונים, פוליטיקאים וארכיאולוגים אחרים. אבל שום דבר לא עזר. מגרש חניה שהיה יכול להכיל 2,700 מכוניות נחפר, דחפורים שעטו לאתר שהיה מאוכלס במשך 26 מאות שנה. "הם שלחו דחפורים בלי שום פיקוח, התוכן הושלך לים, ארמונות, קברים, כל זה נזרק לים בלי חפירה".

למה?

נקש גם אמר שהחופרים נרתעו מלהעניק הערכה ארכיאולוגית לפני החפירה, בין השאר משום שזה יאט את קצב התקדמותם, אבל לא זו הסיבה העיקרית: "ביירות נהרסה לא רק בגלל שהיתה חברה שביקשה לבנות בלי להתחשב בארכיאולוגים, אלא בגלל שהארכיאולוגים שיחקו את המשחק". המשחק, אמר נקש, היה קשור בהיסטוריה ובפוליטיקה יותר מאשר במדע: "הם פחדו למצוא משהו שיהיה פיניקי ולא ערבי".

כאשר החלו הארכיאולוגים הראשונים לחפור בלבנון ובסביבותיה, הם תיארו שני עמים מובחנים, הערבים המוסלמים והפיניקים הכנעניים. אבל נקש אמר, עד ש'גילו' אותם ארכיאולוגים, שההבחנה הזאת מעולם לא היתה קיימת. "הם חלקו בתרבות, אבל כולם היו שייכים לממלכה אחת ". הטקסט שנקרא פיניקית דומה מאוד לערבית, כמו גם השפה המדוברת. עם זאת, הרעיון שהפיניקים והערבים היו שני עמים מובחנים נמשך, בין השאר בגלל הטיה דתית. היו נוצרים שלא רצו להיראות כערבים, כי בעיניהם הערבים היו מוסלמים.

לאחר שנוצר, הפיצול הזה נמשך. לבנון התנדנדה קדימה ואחורה: לפעמים שולטת הזהות הפיניקית; אצל אחרים, הזהות הערבית. ב -1994 היתה זו הזהות הערבית שהיתה בראש, ולכן, לטענת נקש, איש לא רצה לחפור בהריסות שנוצרו על ידי השיפוץ. אם ימצאו מה שנראה כמו חורבות פניקיות, הוא יניע את אחיזתו של הנרטיב הערבי. ואם סילקו את כל ההיסטוריה הזאת, איש לא יכול היה לפקפק בסיפור האמיתי של ביירות. נקש מכנה את התופעה הזו כ"יצירת הזיכרון" של ביירות. הוא מכנה את ביירות – עיר שנולדה שוב ושוב במשך אלפי שנים – "הפניקס המתמשך". הוא אמר שככה זה תמיד הולך עם ארכיאולוגיה. "המטרה העיקרית של הארכיאולוגיה היא לכתוב היסטוריה, לא למצוא מונומנטים…

אי-אפשר לעשות ארכיאולוגיה באופן אובייקטיבי. אפילו קביעת מה מהווה חפץ קדוש קשה. יש בדיחה בין ארכיאולוגים כי פריטים שכותרתם 'אובייקטים רוחניים' יכולים גם להיות מתויגים בכותרת 'אין לנו מושג מה זה'. אבנים ונוצות ומקלות עשויים להיות שרידים רוחניים. או שהם עשויים להיות שאריות מארוחה. הפירוש הנבחר תלוי ברקע של הארכיאולוג עצמו הרבה פעמים.

עד כאן ר"א. התופעה הזו מוכרת בהרבה מקומות במזרח התיכון, על התערבות המצרים בחפירות העלולות לגלות זכר לבני ישראל במצרים ראה למשל כאן, וכך מתואר בספר אבלה בנוגע לחפירות העיר אבלה שבמרדוך הסורית:

"האשורולוג שהוביל את משלחת המחקר בעיר אבלה שבסוריה, ג'ובאני פטינטו טען שבלוחות מוזכרים טקסי קורבן וחתונה אשר היו מקובלים ביהדות באלף הראשון לפנה"ס ומתוארים בספר ויקראפרק ט"ז, וכן שבלוחות מצוינים שמות של אתרים מקראיים כמו סדום ועמורה ושמות הדומים לשמות תנכיים  כמו אברהם ודוד, בנוסף נטען ששמות הכתובים בלוחות כוללים את הסיומת התיאופורית "-יה" או "-יהו".

השלטונות הסוריים התערבו באופן ישיר בניסיון לקשר בין החפירות לבין אמיתות המקרא. פטינטו פוטר מן המשלחת הארכאולוגית בלחצם ונאסר עליו להיכנס לסוריה, במקומו הובא מומחה אחר. העיתון הסורי "תשרין" פרסם ריאיון עם ד"ר עפיף בהנסי, שטען כי הקשר לתנ"ך הוא זיוף ציוני שנכפה על פטינטו, "אבלה תמשיך לספק את ההוכחות ההפוכות". ה-biblical archaeology כתב במרץ 1979 כי "ברור לנו שבאמצעות לחצים פוליטיים אנטי-ציוניים מנסים בסוריה להשפיע על הפירוש המדעי ללוחות אבלה". ואילו המלומד הסורי ד"ר צבאח קבאני סיפר בריאיון לאותו גיליון : "העניין חשוב לנו בגלל הצהרותיהם של מר בגין ומפלגת הליכוד, מר בגין מנסה להשתמש בתנ"ך הקדוש כברישום מקרקעין, הוא תובע את הגדה המערבית ועלול לתבוע לעצמו גם את סוריה". מחברי הספר "אבלה תעלומה ארכאולוגית" קובעים כי "מאז התערבותו של ד"ר בהנסי פחתו במדה ניכרת אזכורי הקשרים עבריים או תנ"כיים במחקריהם הנדפסים של המשלחת הארכאולוגית", (חיים ברמנט ומיכאל ויצמן, אבלה: תעלומה ארכיאולוגית, כתר 1982 ).

0 0 votes
Article Rating

שתף מאמר זה

תגובות ישירות

Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
HUJ
HUJ
3 years ago

"המחבר של מארק טוויין"?

יעקב
יעקב
5 years ago

עליי להוסיף שישנה גישה של האנשים שנקראו בפיו של אדם זרטל ז"ל מכחישי המקרא.. הם מעלימים עין מכתובות וממצאים המראים את המסורת התורנית, דוגמה אחת לכך היא אחת מן הכתובות מעגרוד (תל תימן)… המינימליסטים ואנשי חקר המקרא החילונים עד עכשיו המשיכו והזכירו את כתוב "ה' תימן ואשרתו" אך מה שהם לא הזכירו הוא שישנה כתובת על קיר טיח שבה נכתב ""נֵד· ָחלַף· וְיָם· יָבַש", המזכיר את הים, שהיא הטקסט המקראי הקרוב ביותר לביטויים אלו "וּברוּח אפֶּיָך נֶערְמוַּ מיִם, נִצּבוּ כְמוֹ נֵד נזְלִ ים; קפאוּ תהמת בּלֶב–יָם". אנו נוכחים כאן למסורת העתיקה ביותר שנמצאה בכתובות לשירת הים בכלל ולחציית ים סוף בפרט, וכולם שותקים….. כתובת זאת מהמאה ה9 לפנה"ס.
דבר נוסף הוא המזבח בהר עיבל…. שתיקה מוחלטת, אפילו ביקורת אין! רק שתיקה והתעלמות…..

אורי
אורי
6 years ago

שוב , כנראה שארץ גושן היא לאו דווקא הדלתא של הנילוס אלא שקע פאיום.

אורי
אורי
6 years ago

על מאמרכם פה:
https://rationalbelief.org.il/%D7%99-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A0%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%95-%D7%99%D7%95%D7%93%D7%A2%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9B%D7%9C-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D-2/
זה לא נכון להגיד ששום דבר לא שרד מהדלתא של הנילוס.
בדלתא היתה העיר 'אלכסנדריה' ומשם יש לנו המון ממצאים. מה גם שיותר סביר שארץ גושן היתה על שקע פאיום, מכיוון ששמה יש תעלה שקוראים לה' בחר יוסוף'.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x