נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

הרקע ההיסטורי ליציאת מצרים (אודיו)

שיתוף ב print
הדפס מאמר

ידידי הרב מ. הרצה בכנס מטמוני ארץ האחרון על הרקע ההיסטורי ליציאת מצרים, סקירה מקיפה ושיטתית, כדרכו…

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

8
Leave a Reply

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
איש פלוניצוות האתראיציקנוריאל Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
איש פלוני
Guest
Member
איש פלוני

לתיאוריה זו (שלטעמי היא עירוב של דחיקת המקרא והארכיאולוגיה ביחד) של שתי יציאות יש סמך אצל מנתון. "גרסת מנתון על מוצא היהודים מופיעה בספרו של יוסף בן מתתיהו, "נגד אפיון". יוספוס מביא אותה בשני חלקים ומציג אותם בשני מקומות נפרדים בספרו. החיקסוס בספר השני של החיבור "דברי ימי מצרים", סוקר מנתון את רשימת המלכים ששלטו במצרים ומספר שבתקופת שלטונו של מלך בשם טימַיוס אירעה פלישה גדולה של זרים למצרים: "ופתאום באו מארצות המזרח אנשים בני-בלי-שם, וגברו חילים, ועלו על ארצנו למלחמה וכבשו אותה באפס יד ותפשו את נשיאי הארץ ואחרי זאת שרפו את הערים באכזריות חמה ואת מקדשי האלים החריבו… Read more »

איש פלוני
Guest
Member
איציק
Guest
Member
איציק

אשמח להבהרת נקודה אחת.
לדברי מוסר ההרצאה כאן, וכותב החוברת בטור הקודם (הקשבתי וקראתי בשקיקה), ידידך הרב מ., נשמע אכן שיציאת מצרים הייתה בתקופת רעמסס השני. אלא שרעמסס השני לפי התארוך המקובל החל את כהונתו ב1304 לפנה"ס, דהיינו לפני 3324 שנים. אמנם, לפי המסורת היהודית המרכזית (סדר עולם וכו') למיטב ידיעתי יצי"מ הייתה לפני 3330 שנה, איך זה מסתדר? ובפרט שידידך הכותב סבור שזה היה משמעותית עמוק בתוככי כהונתו, ולא בזמן קרב קדש בתחילה. האם הוא מפקפק על המסורת היהודית? א"כ מבחינתי חזרתי לנקודת ההתחלה?!
תודה רבה. מאמרים נפלאים!

נוריאל
Guest
Member
נוריאל

בס"ד
הרצאה מאוד מעניינת תודה.(עוד לא סיימתי לשמוע)
הוא אמר(בערך בדקה 15) שזה שיוסף נמכר ב20 שקל זה אופייני לתקופה של שלטון החיקסוס ולאותה תקופה בלבד. מה המקור לזה? והאם יש מקור לזה שלפני ואחרי מכרו במחירים אחרים?