נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

ה דוגמת השואה – המחשה של היסטוריה

מקובל להביא את הדוגמא של השואה כאירוע שאיננו רוצים שיוכחש. איך אנחנו מתמודדים עם מכחישי השואה? מה היא טענתינו נגד מכחישי השואה?

 

ה דוגמת השואה – המחשה של היסטוריה

דוגמת השואה

מקובל להביא את הדוגמא של השואה כאירוע שאיננו רוצים שיוכחש. איך אנחנו מתמודדים עם מכחישי השואה?
מה היא טענתינו נגד מכחישי השואה? רגילים להשתמש בסרטים, שרידים של מחנות השמדה, מסמכים, עדויות רבות, וכו'. כמובן שכל אלו נכונים. אך לא מדובר בעובדות, סרטים יכולים להיות מפוברקים, כך גם שרידים ועדויות. אנו סומכים על כושר השיפוט של מליוני בני אדם בעולם שעסקו בעדויות ובעדויות המוחשיות, ויודעים שהן אמיתיות.
ומה יהיה בעוד אלף שנה? בהנחה ולא תשרוד שום עדות מוחשית, או אפילו אם תשרוד, בהנחה ויטילו ספק בפרשנות שבני הדור העניקו לה? תאי גזים או מקלחות?
הערובה היחידה לאי ההכחשה של אירוע היסטורי, היא צורת התיעוד שלו בזמן המאורעות. מכיון שהשואה היה אירוע שנגע למליוני בני אדם, ובזמן המאורעות או בדור הסמוך להם התקבלו העדויות כאמיתיות. זה מה שהופך את השואה לאירוע היסטורי, ולמכחישה למי שעלול לספוג עונשי מאסר במדינות שונות, שכן ההיסטוריה נתפסת כעובדה.
כפי שראינו במאמרים הקודמים, זו 'פירמידת ההשלכות', אם השואה היה אירוע שלא היו לו השלכות על חיי רבים, ניתן היה לשקר בזמן המאורעות. מכיון שהשואה יצרה פירמידת השלכות עצומה בכל אירופה, ברור שבזמן המאורעות ידעו את האמת, ולא ניתן היה לשקר.
ולכן גם ביחס לשואה, בעוד אלף שנים, אף אם לא ישתיירו עדויות אישיות תשתייר גרסת ספרי ההיסטוריה באופן כללי. לא יהיה כאן שום חסרון בתיעוד ההיסטורי. הקריטריון של אירוע בעל פירמידת השלכות שתועד בזמן המאורעות הוא הקובע.
אירוע כה מרכזי, שבזמן המאורעות היה ידוע כאמת, גם אם ניתן להתווכח על פרטים שלו או על פרשנויות שלו, לא ניתן להתווכח על עצם התרחשותו.

השואה בעוד אלף שנה:
סיפור המעשה בספרי ההיסטוריה
מאומת מכיון שנתפס כהיסטוריה בזמן המאורעות
זמן שבו היו מליוני עדויות ושרידים מוחשיים

שתף מאמר זה

תגובות ישירות

8 מחשבות על “ה דוגמת השואה – המחשה של היסטוריה”

 1. כתבתם: "מכיון שהשואה יצרה פירמידת השלכות עצומה בכל אירופה, ברור שבזמן המאורעות ידעו את האמת, ולא ניתן היה לשקר."
  האם תוכלו להביא השלכות מקומיות לאימפריות שהיינו מצפים למצוא השלכות מהותיות כגון ביציאת מצרים כולם היו צריכים לדעת על העבדים שברחו.. האם יש השלכות כאלה? האם יש השלכות מקומיות כאלה על מעמד הר סיני?

 2. כן, אני יודע שההשלכות הן רבות צורה בחברה הישראלית (איזכור האירוע , עיסוק מסיבי בשמירת האירוע , מסורת משפחתית שה' הציל אותנו מיד המצרים וכו') כל אלה הן השלכות של הישראלים. אבל במקרה כזה ההשלכות יכולות להיווצר כמיתוס או כמיתולוגיה מתפתחת . כשיש השלכות גם מהאומה שהבסנו , פחות ניתן להגיד כי זה הסיפור הוא מיתוס בעצמו. כמדומני שוליקובסקי הביא שושלת מצרית שהיא חוותה תבוסה אדירה בגודלה , ולחוקרים לא נודע מדוע. האם אתם מכירים מסוג ההשלכות האלו , או בכללי את מה שדיברתי עליו (במידה ואתם מכירים)

 3. ההשלכות אינן יכולות להיווצר כמיתוס, במקרה ומדובר בספר שנכתב והופץ בזמן המאורעות ובמאורעות שהינן אירוע מרכזי ובהכרח הציבור יודע את האמת, כפי שהתבאר בארוכה במאמרים הקודמים למאמר זה, אתה מוזמן לקרוא.

 4. גם עם תחיית ישו יש השלכות רבות וזה אירוע שנגע למיליוני בני אדם.
  זה האירוע המרכזי ביותר של דת הנוצרית.. מה ההבדל בין זה ליהדות

 5. צוות האתר

  איזה השלכות מזה שנניח שישו קם לתחיה? כלום, זה לא נותן שום דבר לאף אחד, זה גם נתון לפרשנות, יכול להיות שזה היה מישהו דומה לישו, אולי אח שלו. אבל האמת היא שלתחית ישו לא היתה שום השלכה, ראו אותו כביכול רק אנשים ספורים, וכל השאר האמינו להם, ולכן גם אם היו לאמונה זו השלכות, מדובר בהשלכה שלא מתחייבת מן האירוע. גם אם לא היה שום אירוע סיפור כזה יכול להיות מופץ כי אין דרך לאנשים לבדוק אותו והם יכולים להאמין.
  חוץ מזה הענין לא תועד בזמן המאורעות, להיפך יש חסר גדול בתיעוד בזמן המאורעות.

 6. מה גורם לכם לחשוב שבאו להסביר לעם את מה שהוא לא יודע ולא יכל לדעת, מאיפה באנו? מי היו האבות שלנו? האמהות שלנו? איך התפתחנו? מי האל שלנו? ומה הוא עשה בשבילנו?
  כמובן שרועי הצאן הקדומים שכתבו את הכתבים האלה לא ידעו ולא הבינו באמת את התשובה לאף אחד מהשאלות האלה, אז הם סיפרו סיפורים אספו סיפורים עתיקים יותר ואגדות אזוריות.

  1. צוות האתר

   אתה מתייחס למשהו שכתוב במאמר זה? כי אני לא מוצא את ההקשר.
   די מוזר להניח שדברים ש'רועי צאן פרימיטיביים' כתבו בלי להבין כלום, נהפכו לספר המשפיע ביותר על האנושות במשך אלפי שנה ושעד היום נחשב לספר הראשון במעלה מכל ספרות העולם ושרוב האנושות מאמינים בכך שהוא ניתן מאת בורא העולם, היום במאה ה21!!!
   העיתון של היום – מחר יהיה בפח, הספרות היפה של היום – עוד כמה דורות תהיה מיושנת, ספרי המדע והפילוסופיה של ימינו – בעוד מאתיים שנה ייחשבו לשגויים, אין שום ספר בן אלף שנים שמישהו קורא פשוט כי הוא מעניין, אבל התורה, שנכתבה לפני יותר משלשת אלפי שנה, היא עדיין הנושא המרכזי להגות, לניתוח ספרותי, למחקר, תלי תלים של פרשנויות ותובנות נכתבו עליה, ועדיין ממשיכים להיכתב בכל יום ויום, אלפי ספרים בשנה יוצאים להסביר אותה, בכל רחבי העולם. ובעיניך זו יציאה לא מוצלחת של רועה צאן… לולי התורה הזו היינו כולנו פראים עובדי אלילים לנצח. אזי של נעליך ידידי היקר.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *