האתר עוסק בשאלות של אמונה מול כפירה, ומיועד לעוסקים בנושא.
למדיניות האתר לחץ כאן

Kal-sites – בניית אתרים
רוצה לדעת כמה עולה לבנות אתר ? לחץ כאן

נושאים באתר

חרדים ואתעיסתים דנים על עלחה

צוות האתר

צוות האתר

image_printלחץ לגירסת הדפסה

לדמותה של קבוצת הפייסבוק המפורסמת (?)

איש נחמד בשם ד”ר אסף המליץ לנו (כאן) לנסות להתמודד עם קבוצת הפייסבוק “חרדים ואתאיסטים דנים על הלכה”.

אחרי שבקבוצה לא הסכימו לקבל את הניק של ניהול דף הפייסבוק ‘רציו’ מכיון שלטענתם משתתפים בדיון רק שמות אמיתיים. פניתי למישהי שהיתה חברה בקבוצה לפני 4 שנים, שתיכנס שוב לביקור ותנסה לראות אם מתנהל שם באמת דיון רציני.

להלן רשמי המסע שלה. מכיון שמדובר בקבוצה סגורה אין אפשרות להוציא צילומי מסך, ציטוטים, שמות וכדו’, אבל מי שנמצא בקבוצה בודאי יבין על מה היא מדברת.

היי, שמי ר. ואני חברה בקבוצה “חרדים ואתאיסטים דנים על הלכה”, הכרתי את הקבוצה מזמן, ולאחרונה חזרתי אליה שוב, כדי לראות מה חדש בשיח.

ובכן, כמו בכל קבוצת פייסבוק, אין לצפות לדיון רציני בפלטפורמה זו, תגובות ישנות שוקעות ואחרי יום הן כבר לא רלבנטיות, יכולת השיח היא במשפטים ספורים, פייסבוק הוא לא מקום לדיון רציני.

אבל בקבוצה זו ישנה בעיה מהותית לדיונים על דת: בניגוד לשם ‘חרדים ואתאיסטים דנים’, אין שם באמת דיון משותף, לשם דיון משותף והוגן היינו צריכים לראות מנהלים בקבוצה משני הצדדים, שיוכלו לדאוג שהדיון יהיה הוגן ואיכותי. המנהלים הינם אתאיסטים מהודרים, המזמינים כביכול חרדים לדון איתם, הבעיה שבמגרש שלהם התנאים שלהם, אין משחק הוגן ואפילו לא משהו דומה.

הבעיה הכי כבדה שנתקלתי בה, היא מחיקה, פשוט מחיקת  לינקים והודעות. בדיון פייסבוק בו אינך יכול להאריך, הלינק הוא צורך בסיסי, לבסס טיעון, להפנות למקורות, הוא נותן לך את היכולת להסתמך על משהו. ובכן, כשניסיתי לתת לינקים לאתר רציו, הם נמחקו, יותר מעשר פעמים, לי ולאחרים בקבוצה. בתחילה טענו כמה חברים בהיתממות כי הניק שלי בעייתי, או שהאתר בעייתי, ולכן פייסבוק חוסם אותם.

אמנם טענה זו התבררה במהרה כבדותא, הלינקים לא נחסמים, הם מתפרסמים, פרסמתי בקבוצה צילומי מסך. לאחר זמן מה מישהו מתלונן עליהם או מוחק אותם. ולא רק לינקים לאתר רציו, גם לינקים לאתרי חדשות. פשוט נמחקים כלא היו, בלי שום בושה. אחד המנהלים פתח פוסט שכולל לינק לרציו וראה זה פלא, הפוסט לא נמחק, לא דווח, לא נחסם, ולא שום דבר. כל המחיקות היו ידניות וחד צדדיות, כדי למנוע דיון הוגן.

מעבר לרחיצת הידים ההדדית הזו, שולטת גם בעיית הבורות בקבוצה. אדם שמגדיר את עצמו אתאיסט, זה פרי מחשבתו ודעתו, אבל עדיין אין לו שום מושג ביהדות, בתורה, בהלכה, רק לאחרונה התפרסם סקר שכמחצית מתלמידי התיכון לא יודעים את שמות חמשת חומשי התורה, מה אפשר לצפות מאתאיסט מסכן? יש לו מקור השכלה, סרטוני ‘מדע והגיון ישראלי’ או מניפסטי בורות דומים, האתאיסט הנאיבי בולע את החומר מבלי לדעת שמדובר בפשקויל שאין קשר בינו למקורות.

כשהוא מגיע לדיון, הוא חמוש בטיעוני סרק  משובשים ומסורסים, וחוזר עליהם כמו תוכי, וגם בטוח שהוא צודק… כך אחת המדיינות הכריזה ששלמה המלך לא חגג את חג הסוכות, כשציטטתי את הפסוקים המפורשים המראים כי הוא חגג את החג שבעת ימים בחודש האיתנים הוא החדש השביעי, שאל אחד המנהלים (!) לפי איזו הזיה החלטתי שזה הסוכות… ולקינוח ברוב חוצפתו הוא התחיל לשאול אם אני יודעת משהו על עריכה דטרוימיניסטית… כאילו שזה עוזר לשאלה של הבורה הנ”ל.

בהזדמנות אחרת כתבתי משהו על סיבתיות, משפט מאד פשוט, אחד המנהלים החליט שהמדע שולל את הסיבתיות והיא רק סטטיסטיקה. במקום להתייחס לענין הוא התחיל לדבר בהתנשאות על כך שאעשה שיעורי בית עם כל מיני רמזים עלובים למונח שזירה קואנטית, כאילו הוא היחידי שיודע מה זה. וסירב להתייחס לענין. באמרו משהו כמו “בכל מקרה הרוב כאן אתאיסטים, אף אחד לא ישתכנע ממך”.

רוב התגובות מזלזלות ובורות, חלק מהנושאים הם בכלל בעלי אופי אנטישמי על החרדים שמלכלכים מוצצים כספים וכו’. פה ושם ישנם קטעי דיון, אבל מה יעשה אדם רציני שלא יכול ולא רוצה להתבוסס בכל כך הרבה דברים נמוכים, וגם כשהוא מנסה לדון מוחקים לו לינקים והודעות ואחר כך שואלים מי מחק? אדם כותב “כבר זמן רב שאני מבקש לקבל תשובה לשאלות של הסרטון יציאת מצרים הסיפור האמיתי”, אבל כשנותנים לו לינק שמראה שכל הסרט בנוי על שקר, הוא מוחק אותו…

פוסט אחד פותח במלים “נדמה כי הדיונים בקבוצה זו הם חסרי ערך… הטענות והסיבות לשכנע לשני הצדדים לעתים קרובות לא מובנות וברורת, חסרות ידע ולא מבוססות דיין… רבים לא קוראים מעבר לשניים שלוש שורות, מצלמים ונתפסים לכמה מילים המעוררות בהם תגובה הנשלפת כמנגנון אוטומטי לססמאות ודעות מגובשות וחסרות בסיס איתן”, אכן, זה מה שזה.

אתה יכול לכתוב תגובה ענינית, ומישהו ישיב לך בפטרנליות “את יודעת מה קורה לעץ בלי מים”, כאילו העובדה שאתה מאמין במשהו גורמת לו להתייחס אליך כילד מפגר. כן, יש שם כמה מאמינים, אבל גם הם חלקם משמשים ככסת”ח, מביאים סיפורים של דילוגי אותיות וכדו’ להנאת הרוב האתאיסטי שחושב שזו פרצופה של האמונה ותו לא.

בקצרה, אם מישהו רוצה לבזבז את זמנו ולא ללמוד כלום על הויכוח בין אתאיסטים למאמינים, שירוץ לשם. אם מישהו רוצה באמת לדון, הוא צריך הרבה עצבים וסבלנות בשביל למצוא שם קטע שיתרום לו, וגם אז ידיו יהיו קשורות ע”י מחיקות והשמצות.

עדכון: מנהלי הקבוצה לא ראו את זה בעין יפה, לבא להתארח ואחר כך להשמיץ. חוץ מזה, המחיקות הפסיקו פתאום, אפשר לתת לינקים לרציו בתוך הקבוצה, וגם התנהלו דיונים על תכנים מרציו. אז זה לא כל כך שחור ולבן.

לבקשת אסף, תמונה:

0 0 votes
Article Rating

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

Subscribe
Notify of
guest
37 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
אסף
אסף
4 years ago

א. יותר קטנוני? אתה טענת שלא איפשרו לך להצטרף שלא בשימוש בשמך האמיתי. הודגם שזה לא מה שהתבקשת. במקום להודות שטעית ולא דייקת בדברייך, ניסית להמשיך ולהצדיק שטענתך המקורית הייתה נכונה. ואני קטנוני, אה?

ב. לא, הם טענו שמחקו להם, כלומר הם לא טענו שהם עצמם מחקו אלא מישהו אחר. הואיל ומישהו אחר יכול להיות רק אדמין, טענה זו שקולה לטענה שאדמין מחק להם את הדברים. ולא, לא נטען שמחקו את כל הפוסט אלא שמחקו את הקישורים לרציו, משמע תגובות מסויימות. אבל היי, כבר הבנתי שכנראה שאין לי מה לצפות שתודה בטעות (ראה ערך סעיף א’, למשל אך לא רק).

אסף
אסף
4 years ago

א. אכן כן, בהחלט סתם בלבול מוח שאתה מנסה להצדיק הזזת עמודי השער מהטענה “… אחרי שבקבוצה לא הסכימו לקבל את הניק של ניהול דף הפייסבוק ‘רציו’ מכיון שלטענתם משתתפים בדיון רק שמות אמיתיים …” ולא “… רק שמות גלויים ולא סמליים …”, במקום להודות שלא דייקת בטענה שלך. ב. באמת? בוא נראה, מדברי המרואיינת: “… הבעיה הכי כבדה שנתקלתי בה, היא מחיקה, פשוט מחיקת לינקים והודעות. בדיון פייסבוק בו אינך יכול להאריך, הלינק הוא צורך בסיסי, לבסס טיעון, להפנות למקורות, הוא נותן לך את היכולת להסתמך על משהו. ובכן, כשניסיתי לתת לינקים לאתר רציו, הם נמחקו, יותר מעשר פעמים,… Read more »

אסף
אסף
4 years ago

תיקון לתגובה האחרונה (עוד בעייה בפורמט של האתר הוא שלא ניתן לערוך את תגובתך לאחר שליחתה), בטעות קראתי “ב. איפה ראית שטענתי שקישורים נמחקים ע”י האדמינים?”. ללא קשר לטעות, הסברתי היכן ועל ידי מי הטענה הובאה.

אסף
אסף
4 years ago

א. מצטער, היחיד פה שמתפתל הוא אתה, כי בפוסט אתה כתבת את הטענה “… אחרי שבקבוצה לא הסכימו לקבל את הניק של ניהול דף הפייסבוק ‘רציו’ מכיון שלטענתם משתתפים בדיון רק שמות אמיתיים …” ולא “… רק שמות גלויים ולא סמליים …”. לטענה הזו אני הגבתי והסברתי למה היא לא טענה נכונה, כי אף אחד לא אמר לך שבדיון משתתפים תחת שמות אמיתיים. אתה מוזמן להמשיך ולנסות להגן על טענתך, שהודגמה כשגוייה ולהאשים אותי בהתפתלויות. ב. היכן טענתי שאתה הוא זה שטען שקישורים נמחקים ע”י האדמינים? הטענה הושמעה הן ע”י מי שרואיינה במאמר והן ע”י מגיבים שהגיבו, שטענו שמחקו להם… Read more »

אסף
אסף
4 years ago

א. כמו ציינתי, אין ממש דרך לבדוק ששם המשתמש שלך הוא שמך, כך שטענתך שיש חיוב להשתמש בשם שלך היא טענה חסרת ביסוס. לא רק זה, ישנם משתמשים שידוע, או מתברר, ששם המשתמש שלהם אינם שמם, והם ממש לא נזרקים מהקבוצה ו/או נדרשים לשנות את שם המשתמש שלהם לשמם. ב. אני הגבתי לטענה שפוסטים ו/או קישורים נמחקים ע”י האדמינים של הקבוצה בשביל לצנזר. דבר זה לא מתרחש, אלא אם כן הפוסט/קישור חורג מכללי הקבוצה, וללא שום קשר לניסיון צנזור. היחידים שיכולים למחוק פוסט/תגובה הם כותב הפוסט ו/או האדמינים. אם כותב הפוסט/תגובה הוא זה שבוחר למחוק את דבריו, הרי שאין בכך… Read more »

אסף
אסף
4 years ago

למען הסר ספק, ישנם פוסטים ו/או תגובות שאכן נמחקות בכוונה, אך אלה רק פוסטים ו/או תגובות שחורגות מכללי הקבוצה – כמו למשל פרסום פוסטים שלא קשורים לתכני הדיום בקבוצה, פרסומים, פרסום קישור ללא הסבר מדוע ולמה, וכד’ – אבל זה לא המקרים המצויינים של קישורים לאתר שלכם וכד’.

אסף
אסף
4 years ago

א. תודה על צילום המסך .כמו שחשבתי, טענתך ש”… אחרי שבקבוצה לא הסכימו לקבל את הניק של ניהול דף הפייסבוק ‘רציו’ מכיון שלטענתם משתתפים בדיון רק שמות אמיתיים …” לא הייתה מדוייקת. אף אחד לא דורש ממך להזדהות בשמך האמיתי, ואף אחד לא יכול לבדוק אם שם המשתמש שלך הוא שמך האמיתי. מה שכן, מבקשים שיהיה לך שם משתמש שיזהה אותך, ולא שיהיה שם משתמש קבוצתי שמאחוריו יש מספר אנשים, כך שכאשר אתה דן עם שם משתמש מסויים אתה יודע עם מי אתה דן. ב. שוב, כמו שציינתי, אותו דבר קרה לי כאשר התנהלתי בצורה דומה ועם קישורים בעלי תוכן… Read more »

אסף
אסף
4 years ago

צוות האתר שלום. א. אשמח לקבל מכם צילום מסך שבו מישהו מהאדמינים של הקבוצה אמר לך ש”… משתתפים בדיון רק שמות אמיתיים …”. ב. אף אחד לא מוחק קישורים בקבוצה. כמו שהוסבר לחבר קבוצה שעשה copy paste לקישורים לרציו, לפייסבוק יש אלגוריתם שמחפש הודעות ספאם. אחד הקריטריונים הוא אם המשתמש מפרסם באופן מוגזם, וקריטריון נוסף זה אם הוא מפרסם את אותן תגובות וקישורים פעמים רבות. וזה בדיוק מה שהנ”ל עשה. בקיצור, על פי כל הסימנים מי שמחק את תגובותיו היה האלגוריתם האוטומטי של פייסבוק ולא מישהו מהאדמינים של הקבוצה. למען הסר ספק, גם לי קרה מספר פעמים שפרסמתי את אותה… Read more »

סתם1
סתם1
4 years ago

אף שהקבוצה הנ”ל בפייסבוק אכן כוחנית, הרי ששום טענה משמעותית בעד קיומו של האל לא הועלתה שם, מעולם. זה נכון שעל כל פוסט רך ופייסני מהכיוון האמוני (גילוי נאות: אני אתאיסט, או אטעיסט לשיטתכם) מייד נכתש בשיחה כוחנית, לעיתי מתנשאת, אבל בה בעת, מעבר למסר הפייסני אין דיון אמיתי. הויכוח בין תורה ומדע הוא עמוס קלישאות ונוטה לדיונים לא ענייניים – מה גם שהויכוח הוא גם על עמדות דתיות שונות, בין החרדים שאומרים שהעולם קיים 5700 שנה לבין מדענים דתיים שחלקם לפחות מקבלים את המדע כפשוטו ולא מעמתים את האמונה מול המדע (קרי, מקבלים את האבולוציה, היווצרות כדה”א, קוסמולוגיה וכו’).… Read more »

ישראל לב
ישראל לב
4 years ago

ברור שכשמאפשרים לכולם להתבטא הדיון לא יהיה כל הזמן ברמת הענייניות הכי גבוהה. איך זה מפריע לך להתייחס לשאלות ענייניות?
אם אתה טוען לחד צדדיות אני מזמין אותך *לנהל* איתי את הקבוצה “פשוטו של מקרא”, להעלות שם כל דבר רלוונטי, ולהגיב לראיות שעולות שם בתחומי ביקורת המקרא.
פה מלכתחילה לא מתקיים דיון מנקודת מוצא שוה, כי זה אתר ולא קבוצת דיון

דוד סלע
דוד סלע
4 years ago

מכל הכיוונים ותחת כל עץ רענן אומרים לי היום שאני וחברי הלא מאמינים, הננו תוקפניים וחסרי סובלנות ולא נותנים את מלוא הכבוד הראוי לדת ולדתיים. אני לא חושב שיש בהטפה נגד אמונה בכלל ואמונה דתית בפרט משהו פסול. לדת ולדתיים, כך נראה הלכה למעשה, אין כל בעיה להטיף ולנסות לכפות את עצמה על אחרים על יחידים ועל העולם כולו. אבל כאשר אותם אחרים משיבים מלחמה שערה, הדת והדתיים מתנהגים כמו אותו בריון שנתקלים בו בפאב, הוא נטפל אליך וכאשר אתה מחטיף לו הוא רץ וקורא למשטרה. אדם לא מאמין (אתיאיסט) שמצטייר כתוקפני הוא בעצם, לאמיתו של דבר אתיאיסט במגננה, משום… Read more »

קובי
קובי
4 years ago
Reply to  דוד סלע

היי,
אינני יודע אם לבכות או לצחוק אבל זה נשמע כמו הספד על מישהו שנפטר למרות שהוא בכלל באמצע חגיגת חתונה.
נראלי אתה לא מכיר דתיים. ולא את הדת.
ההלך רוח שאתה משקף פה אכן נשמע בציבור החילוני רבות ולענ”ד גם באתרים חילוניים רבים. אך אין בו ממש.

שלום
שלום
4 months ago
Reply to  קובי

מסכים איתך אדם דביל הסלע הזה

אגנוסט אמיתי
אגנוסט אמיתי
4 years ago
Reply to  דוד סלע

מניפסט אנטישמי למופת. בתור אגנוסט שקרא את רוב דבריך בעיון רב, אין לי אלא להצר על כך שיש אנשים מסוגך שנושמים את האוויר שאני נושם. משום שבמיטב הספרות האנטישמית לא מצאתי גיבובי רעל כאלה כמו שרשמת. לצד אמירות נכונות, שאני מסכים עימם, על הומניזם שיוויון, קבלת האחר, אנטי הומובפוביה. אתה מביא פה דעות חשוכות אף יותר שמדגימות ניהיליזם מהו. ניהיליזם אנטי הומני, שהצמיח בשורשיו הרעילים את הנאציזם. טקסטים דומים ניתן לקרוא בחילוניות האירופית המתיימרת להיות נאורה, אבל כולה ספוגה אנטישמיות ארסית כשלך, וולטר ” הנאור” למשל גם ידע להאשים את היהדות בכל מפגעי היקום ולעג ליהודים תוך שימשו בסטריאוטיפים אנטישמים.… Read more »

דניאל
דניאל
4 years ago

ידידי תגובתך מעניינת אותי, אני אישית לא מבין מה מטרת התגובה, הוצאת פורקן על מי או על מה? על איזה דרך? הנך אומר שאתה פוסל את הדוגמטיות ואת השימוש ברטוריקה אך אתה משתמש בדיוק באותן דרכים. עצם הטיעון האישי שלך “החינוך שחוויתי על בשרי” הוא שימוש במניפולציה זולה ולא אפקטיבית שבאמת לא באה להעיד על שום דבר. ובנוסף שימוש עלוב וחוזר על מילים כמו נאציזם, אנטישמיות, פאשיזם, הומופוב או טראנספוב מראה לי כמה אתה זורק מילים לאוויר במאמץ נואש להישמע חכם ו”מוסרי” (על פי הלך הרוח של התרבות המודרנית כי כל התגובה שלך פשוט נוטפת מSJW קלאסי). אם להגיד את… Read more »

דרור
דרור
4 years ago

כמשתתף קבוע בקבוצה אני יכול להגיד לכם שהסיבה שהדיונים לא נכנסים לעומק הם לא האתאיסטים אלא הדתיים. יכולתם של מרבית הדתיים לערוך דיון מעמיק על סוגיות שונות הוא רדוד כמו הכנרת. ברגע שנכנסים לעומק של 2-3 מטרים מיד נגמרים להם ההסברים ואז מגיעים להבנה הפשוטה שאמונה היא נטו עניין של החלטה שלא דורשת שום ראציונאל ואין שום סיבה לערוך דיון סביב זה. אדם מאמין לא יכול להסביר למה הוא מאמין באופן הגיוני ולא מסוגל להוכיח כמעט דבר מהטענות שלו, לא שיש אלוהים, לא שהיה מעמד הר סיני, לא למה ארנבת לא מעלה גירה ואפילו לא למה אסור לאכול בשר וחלב.… Read more »

דוד
דוד
4 years ago

אני מצטרף למחאה של מישהוא עוקב ” מה שכתבתם פה ברציו בסוף המאמר שלכם: “כן, יש שם כמה מאמינים, אבל גם הם חלקם משמשים ככסת”ח, מביאים סיפורים של דילוגי אותיות וכדו’ להנאת הרוב האתאיסטי שחושב שזו פרצופה של האמונה ותו לא” – לדעתי היה ממש לא במקום.”

אורן עברון
אורן עברון
4 years ago

הנסיון שלי בקבוצה הזו הראה שכמעט ואין שם דיון, יש שם בעיקר לעג, התנשאות, זלזול, אד הומינם והרבה כשלים לוגיים נוספים כשאחד הבולטים הוא איש-קש. יחד עם זאת, היו מספר אנשים בודדים שאיתם התפתח “דיון” אבל ככל שהוא המשיך התגלה יותר ויותר שלמעשה זה לא באמת דיון אלא נסיון להצדיק עמדה אי-פריורית שאיתה נכנסו ל”דיון” והם מגבים אחד את השני ושואבים כח מזה שעושים להם “לייק” או מוסיפים תגובות נוספות לכיוון שהם רצו להוביל גם כאשר מדובר בשגיאות ענקיות מבחינה שכלית.

מישהו שעוקב
מישהו שעוקב
4 years ago

בתור מי שכתב שם וניהל שיח עם מי מהחברים שם, אכן חד משמעית דיון אמיתי כמעט ולא מצאתי ומה שהיה נדמה כדיון הוכח כדיון במסווה.

מה שכן, מה שכתבתם פה ברציו בסוף המאמר שלכם: “כן, יש שם כמה מאמינים, אבל גם הם חלקם משמשים ככסת”ח, מביאים סיפורים של דילוגי אותיות וכדו’ להנאת הרוב האתאיסטי שחושב שזו פרצופה של האמונה ותו לא” – לדעתי היה ממש לא במקום.

דוד
דוד
4 years ago

אני חושב שחשוב להדגיש כאדם שהיה שם ופירסם שם את רציו שלפחות הם מוכנים לפרסם פוסט עם לינק לרציו ואפילו ראש הקבוצה בכוונה עשה זאת .גם צרם לי שלא ביקשתם תגובה מאת ראשי הקבוצה שם,לפני הפירסום של הדברים כאן למען ההגינות כי להם יש גם טענות על כך שהם לא צינזרו בכוונה .לי אישית צנזרו דברים אך אין לי הוכחה אם זה על ידי ראשי הקבוצה או מחבלים קטנים ויש שם כאלה .אין ספק יושבים שם האנשים שהם מאחורי הסירטונים של “מדע ישראלי” שזה ראשי הלוחמים בתנועת התשובה, והם דתיים בדת האתאיזם כלומר הם רק מבקשי מלחמה בדת ולא מבקשי… Read more »

שלום
שלום
4 years ago

הייתי שם בעבר. המון כוחנות, אד הומינם, התנשאות, בורות מוחלטת בענייני דת, דמגוגיה בגרוש, ויצירת אנשי קש. עדר אתאיסטים מתנפל עליך, דתי יחיד בדיון, ומצפה לתשובותיך, ומשאתה מתמהמה הם מרגישים בלתי מנוצחים.

דוד
דוד
4 years ago

אני מאלה שמחקו להם לינקים של רציו, אך לעניות דעתי חבל שאתם לא מפרסמים שם מאמרים שלכם כי הם מוכנים לתת ואף נתנוט דבר מאוד יוצא דופן ,נכון שהמגרש שם של הכופרים אבל לפחות הם נותנים לפרסם, ושם זה המקום שחילוניים יותר מסתובבים מאשר כאן וגם דתיים שבסתר ליבם יש להם שאלות מסתובבים במקומות אילו ואתם משאירים את המגרש בלי שום שחקן .יש גם אפשרות לעקוב את נושא הלינקים בעזרת לרשום את מה שיש לחפש ולא לינק כמו “רציו מאמר לאור סידרה ” מצטער אבל לי זה מתפרש קצת כתירוץ לא להיכנס לעבודה השחורה ,הרבה יותר נעים לפרסם כאן מאמרים… Read more »

טוביה
4 years ago

אתם עצמכם כתבתם כי לא מצופה הרבה מקבוצה שמתנהלת בפייסבוק.
אם כן, הלגלוג הוא מיותר וסתמי.
בנוסף, אתם לא אובייקטיבים בביקורת( אמנם במקרה הנ”ל , שם הקבוצה לא מעיד בהכרח על קבוצה אתאיסטית, כי מדובר כביכול בשני הזרמים.
אבל מאחר שבפועל כן מדובר באתאיסטים בלבד, יוצא שהנכם נגועים)

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x