האתר עוסק בשאלות של אמונה מול כפירה, ומיועד לעוסקים בנושא.
למדיניות האתר לחץ כאן

Kal-sites – בניית אתרים
רוצה לדעת כמה עולה לבנות אתר ? לחץ כאן

נושאים באתר

מצעד המחשבה – רבנים על היחס ללהט”ב

צוות האתר

צוות האתר

image_printלחץ לגירסת הדפסה

0 0 votes
Article Rating

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

Subscribe
Notify of
guest
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
איש פלוני
איש פלוני
2 years ago

חוברת חמודה של ‘בוחרים במשפחה’ ‘מונחון להט”ב’.
https://a7.org/?file=20200617113213.pdf

אלי
אלי
3 years ago

במה שכתבתם לי שהדרך שהצגתי בטעמי המצוות דומה יותר לקונסרבטיבים: אני מבין שאתם מתווכחים עם הדרך הסבורה שיתכן וטעמי המצוות קשורים במה שהיה בזמן מתן תורה אבל ענקי הרוח ביהדות החל מהרמב”ם במו”נ, ובדורינו הרב הראי”ה ומכוחו הרב הנזיר והרצי”ה הלכו בה ולכן עצם האמירה שטעם האיסור מחמת התרבות בזמן הציווי זה דבר לגיטימי לפחות למי שרואה בראי”ה את ענק המחשבה של הדורות האחרונים [מעניין אם החזו”א היה אומר זאת איך הייתם מתייחסים לזה] אשמח להבין במה אני יותר קונסרבטיבי מהרמב”ם [ובאשר לרמב”ם שמתי לב שבמו”נ ג,נא בהערה שהוא מביא הוא כותב שהמצוות נועדו להתעסק על ידם בבורא (אינני זוכר… Read more »

בלי שם
בלי שם
2 years ago

״‏לא יהיה כלי גבר על אישה״ מה תלמוד לומר? אם שלא ילבש איש שמלת אישה ואישה שמלת איש הרי כבר נאמר ״תועבה היא״ ואין כאן תועבה אלה שלא ילבש איש שמלת אישה וישב בין הנשים וכו׳ (מסכת נזיר דף נט)
ות״ק של הברייתא לא חשוד בלהיות רפורמי.
וגם לגבי תועבה של משכב זכור עיקרונית ניתן היה להגביל איסורו באופן המתועב דווקא (כל אחד עם ההסבר שלו איך בדיוק) אלא שהדרך הזו שמורה עד לחתימת התלמוד.
(בטח יש לך מאמר שדן בסיבות הדבר)

בלי שם
בלי שם
2 years ago

אתה מתעלם מהדברים המפורשים שהבאתי אפילו בתגובה עליהם. תנא של הבריתא אומר סיבה ברורה להגבלת דין כלי גבר על אשה, והיא לא מסורת ולא גזרה שווה ולא סתם הגבלה ען סיבה נעלמה. הוא לומד אותה ממשמעות “תועבה”.
בוודאי שלא כל הלכה זה הלכה קדומה, יש הלכות קדומות ויש לא. וכאן מפורש שזה לא.
במשכב זכר נאמר תועבה וחז”ל יכלו להבין שיש בזה אופן מתועב ויש שלא. וכמובן שיכלו גם להבין שהכל תועבה. מקסימום שאתה יכול לטעון שאם הם לא אמרו זה כמו שאמרו לא.

בלי שם
בלי שם
2 years ago

אין קשר בין תועבה למיניות דווקא. תועבה נאמרה בין היתר גם במידות ומשקלות וגם באכילות. נדמה שהמחנה המשותף בין כולם זה מעשים שהם נגד הטבע, גשמי או מוסרי, או כאלה שמביאים אליהם. יש הבדל גדול בין דין שנכתבה בו פרשנות ובין דין שלא נכתבה בו פרשנות. בבן סורר לא נכתב כלום ולכן אי אפשר להגביל בלי מסורת אבל במקום שנאמר שהאיסור הוא תועבה אז זה מה שנאסר (ומה זה תועבה כמו תמיד קובעים חכמים כמו בהרבה דינים). טיפול נגד טחורים אינו מוגדר כמשכב זכר בשום צורה ולכן אין צורך למעט על ידי תועבה. אבל יש הגיון גם בצד שלך. מה… Read more »

בלי שם
בלי שם
2 years ago

זה נכון שכאן תועבה בעניין מיני, אבל מה בדיוק התועבה? הליכה נגד הטבע למען רבות תענוג המשגל. ואלא שנולדים כך אינם בכלל התועבה, למרות שהמעשה אסור. — קיצרתי. התכוונתי שהמעשה כשנעשה על ידי אותם שנולדו כך למרות שהוא אסור אינו נקרא תועבה וכוונת התורה בכינוי ״תועבה״ על אופן אחר של המעשה. — אם זה הכוונה אין דרך להבין זאת. בשום מקום פירוש הדין אינו סותר פשט הכתוב, זה לא דרך התורה לכתוב כך. או שגם בחוקי חמורבי כשכתוב עין תחת עין כוונה היא ממון? כשתורה רוצה להגיד ממון דווקא היא אומרת ״ומכה בהמה ישלמנה נפש תחת נפש״. אם היה כתוב… Read more »

בלי שם
בלי שם
2 years ago

תועבה של משכב זכר זה נגד הטבע וזה ברור. אבל איסור כמובן גם למי שזה טבעי אצלו ולכן הורגים את כולם. (אם תעיין במחקר שנעשה בבריטניה על 500 אלף אנשים שנתתי לינק אליו אתמול, תראה שהיום כן אפשר לדעת בסבירות די גבוהה)

לגבי קישור שלך לעין תחת עין, זה שם של המון מאמרים שרובם מתיחסים בצורה כללית לנושא של הדרשות.
אם כתבת בצורה ישירה על זה בבקשה תן לינק נקודתי.

בלי שם
בלי שם
2 years ago

חזרתי על עצמי יותר מדי ואעפ״כ לא הבנת!? ברור שאסור. (בהתחלה דיברתי באופן עקרוני, שניתן היה לומר)

אני לא יודע מה אתה מתכוון מחייב. זה לא מום פיזי.

נו, אם יש אז תן אותו.
חוץ מוואק נקודתי אין כלום.

אלי
אלי
3 years ago

זה יכול להיות מעשה ארץ מצרים וארץ כנען אך גם שם זה מעשה שמגיע עם יחס של תועבה דבר שעושים אותו ממקום של תאווה לפורקן וחוסר גבולות ולא דבר שעושים אותו פשוט מכח הרצון לאהוב.[ואולי זה הגיע אצלם כעבודת האלילים וכמו שהיה אז העברה למולך אך לא כאהבה לגיטימית ופשוטה ולא היה להם את ההסתכלות החופשית של זמנינו]. כך גם בתורה לא מתואר אם במצריים זה נעשה בצורה גלויה ללא כל זלזול, או שגם שם אנשים עשו זאת בסתר [כמו היום במחוזות מסוימים שזה קורה אך בסתר], או נגד האווירה החברתית כשבכל זאת זה נקרא מעשה ארץ מצריים [כמו שהיום… Read more »

אלי
אלי
3 years ago

רבים מסבירים את טעם התורה באיסור משכב זכר לי נראה שיתכן ובאמת הסיבה שעמדה מול התורה באיסור משכב זכר לא נוגעת בהומואים בני זמנינו וזה משום שאפשר להסביר את טעם התורה בשתי צורות א. בזמן מתן תורה היחס בעולם למעשה זה היה כמעשה תועבה וממילא מבחינת התורה מי שעושה אותו הולך אחרי תאוותו בצורה לא ראויה ומתועבת שהרי זו התפיסה בתרבות האנושית דאז [וכמו שמסבירים בהרבה מצוות שהם הגיעו בהתאמה לתרבות דאז] אך בזמנינו שאצל רוב העולם זזה לא נתפס כמעשה תועבה אלא כמימוש מינימאלי של חיי המין של האדם אין באמת את טעם התורה ואין סיבה להתייחס לזה כתועבה… Read more »

19
0
Would love your thoughts, please comment.x