נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

שאלה: לביאור מעשה האדם והנחש

שיתוף ב print
הדפס מאמר

שאלה ראשונה. אם לבעלי חיים אין בחירה חופשית כמו לכאורה האדם והנחש הקדמוני נכלל בקטגוריית בעלי חיים שנאמר "והנחש ערום מכול חיית השדה " הדגש על "חיית השדה" אם אכן אין לנחש בחירה והוא נוצר רק לעשות רע הרי לא מגיע לו עונש כלל ועיקר וכמובן גם לא שכר כי לזה הוא נוצר עד כאן איך זה יכול להיות?

בהמשך עד שאנחנו מתפעלים מנזר הבריאה "אדם" שבו נפח נישמת חיים כלומר רוח ממללא והוא מובדל משאר בעלי החיים שבכוחו לדבר. והוא לכאורה המדבר הבלעדי. עד שאנחנו מתפעלים מכוח דיבור האדם מדוע אין אנו מתפעלים מכוח דיבור הנחש לא,זו בלבד שהוא ידע לדבר כמו בן אדם יתרה מכך הוא עוד מכושר בכושר שיכנוע ועוד איך ידע הנחש דווקא להפיל את.האישה ולא את האיש? ועוד איך יעלה על הדעת כי הנחש היתאווה לאישה ובא עליה. מי זה אותו נחש שאי אפשר לעמוד בפניו

תשובה: לא נכון לומר שלבעלי חיים אין בחירה חפשית, האם חתול שמתלבט בין שני מאכלים לא יכול לבחור? אין לנו דרך לענות תשובה לשאלה זו, יתכן שלבעלי חיים יש בחירה. ולגבי עונש, גם זה לא נגזר דוקא מבחירה, לפעמים העונש בא לסמל לאדם, כך נתקללה האדמה "בעבורו", והנחש נתקלל כדי לסמל מזכרת לאירוע הזה.

לגבי הסיפור עצמו, יש המפרשים אותו כפשוטו, יצור בעל תבונה כל שהיא, ממוצע בין החיות לאדם, בדומה לחיות פקחיות שישנן כיום המתאימות לאילוף כמו דולפינים. ויש המפרשים אותו באופן סמלי כסמל ליצר הרע. האגדה שהנחש בא על חווה מן הסתם מתכונת לרעיון של התגברות הייצר.

הדיבור של הנחש, יתכן שלא היה דיבור מוכר לנו, אלא סוג של תקשורת, שנבעה מקירבה של האדם לבעלי החיים, ראה למשל: שיחת חיות ועופות. אבל גם היה יצור מדבר אמיתי, וניקח את כל הסיפור כפשוטו, עדיין מכיון שהנחש התקלל, האדם הוא נזר הבריאה, ולא רק בגלל יכולת הדיבור אלא בגלל שהוא בצלם אלהים ושיש לו נשמה רוחנית המשתוקקת לטוב ולרוחני. לא ידוע שגם לנחש היתה נשמה כזו.

 

 

 

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

3
Leave a Reply

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
שייקהמשה רט Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
משה רט
Guest
Member

שייקה, בשביל זה תצטרך לחכות לספר שלי שיצא בע"ה.

שייקה
Guest
Member
שייקה

ברשותכם ארחיב את התשובה ע"פ הזוהר והמקובלים. ע"פ דעת חכמי הקבלה, העולם שאנו חווים, 'העולם הגשמי', הוא קצה קטן ממכלול גדול מאוד. לכל פרט בעולם יש ממש שורשים רוחניים שמהם הוא יונק את כוח קיומו, גידולו, רצונותיו, רגשותיו, דעותיו וכדומה. וכמו שאמרו חז"ל 'אין לך עשב בארץ שאין לו מזל ברקיע המכה בו (משפיע בו) ואומר לו גדל. ולשורשים אלו שורשים אחרים יותר רוחניים מהם, ושורשים לשורשים. בקיצור שרשרת שורשים שבקצה התחתון שלה נמצא העולם שאנו חווים אותו. התכונות של השורשים האלו משתוות לענפים, דהיינו הפרטים היונקים מהם, מבחינת המהות שלהם. למשל, השורש של האבן הדוממת אינו פועל בעצמו אלא… Read more »

משה רט
Guest
Member

להבנתי, סיפור גן עדן מתאר שלב ראשוני בהתפתחות המציאות. היקום אינו עשוי חומר, אלא קיים בתודעה. בתחילה, היתה התודעה האנושית דמוית חלום, והמציאות שהיא הפיקה היתה כזו שבה הכל יכול לקרות. ממילא, במציאות חלומית אין כל קושי בקיומם של נחש מדבר, מבול עולמי עם תיבה שבה כל החיות, וכן הלאה. רק אחרי המבול ומגדל בבל התקבעה המציאות על פי חוקים קבועים, והפכה מדמויית-חלום למציאות המוצקה יחסית שאנו מכירים כיום. אני מרחיב על כך בספרי "פנטזיהדות", שאמור לצאת בחודשים הקרובים בע"ה.