נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

שאלה: להגדרתה של 'מציאות רוחנית'

שיתוף ב print
הדפס מאמר

שאלה: בתורה מתוארת בריאת הנשמה ע”י נפיחת פיו של הקב”ה, אולם עד כמה שידוע לי מקובל היום שהזמן והמרחב כפופים לחומר אבל מהויות רוחניות אין מגבלת זמן ומקום, ואם כך לא הבנתי היאך ניתן להסביר חידושה של מציאות זו, והגבלתה ב’מקום’ מסויים [- אם נאמר שהיא בתוך הגוף ולא רק משפיעה עליו ממציאותה איכשהו].

כמו כן, המלאכים מתוארים בנביאים כבעלי כנפיים וכו’, האם גם זה סוג של הגשמה של ‘דיברה תורה כלשון בני אדם’, והאמת היא שלא ראה אלא עצם רוחנית, וגם זה לא בראייה חושית אלא בהרגשת המציאות שלפניו [כעין נבואה], ומשום מה תיאר זאת בצבעים חיים דמיוניים?

תשובה: לא נזכר בתורה נפיחת פיו, אלא ויפח באפיו נשמת חיים, ה' נפח באדם נשמה. שאלתך היא ככל הנראה, אם הנשמה היא מציאות לא חומרית, כיצד היא נמצאת 'בתוך' הגוף? השאלה הזו היא סעיף מהבעיה הפסיכופיזית, העומדת על עצם הבעיתיות שברעיון שהנשמה יוצרת איזה קשר עם הגוף, פועלת עליו, או נפעלת ממנו. שכן אין שום ממשק שיכול לחבר פיזי עם לא פיזי, נניח שיש 'צינור' רוחני, איך הוא מתחבר או מעביר מידע עם 'צינור' פיזי כדוגמת נוירונים במח?

על כך כבר אמרו קדמוננו "ומפליא לעשות – שקושר את הנשמה שהיא רוחנית בגוף הגשמי", הנשמה לא 'בתוך' הגוף, ולכן עם המוות היא לא נעלמת, הנשמה מחוברת לגוף בקשר של תודעה, כלומר היא יכולה לקלוט רק מה שחושי הגוף קולטים, משל למחשב שמחובר למצלמה ויכול לראות רק מה שנראה מול העדשה שלה, הוא לא 'בתוך' המצלמה, אבל הוא מזוהה עם המצלמה מבחינת המידע שהוא קולט.

ראה גם דברי ליבוביץ על הבעיה הפסיכופיזית, להגדרתה של הנשמה ראה: הנשמה במקורות היהדות.

לגבי מחזות הנראים בנבואה, המחזות האלו הן רק מראה, תמונה הנראית בנפשו של הנביא, והתמונה הזו מסמלת רעיון, ולכן הנביא יכול לומר "ראיתי את ה'", כי המראה הזה רק מסמל את מעשיו של ה', אבל לא ראיה שלו. וכן לגבי המלאכים, אי אפשר לראות מלאכים, אבל במחזה רואים את מעשיהם ואת הדמות שעושה את המעשה, וזה רק חזון המלמד על פעולתם. כשם שכשאנו רואים אדם, לא רואים את נפשו, אבל המראה והתנהגותו מלמדים על הנפש. כך בדיוק כשרואים בחזון או בחלום מלאך, לא רואים אותו, אלא את מה שהיינו רואים בהתנהגותו לו היה אדם. ראה בנושא זה גם: המצוות בתפיסה האנושית.

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

3
Leave a Reply

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
שלמהצוות האתראליעזר Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
שלמה
Guest
Member
שלמה

אכן חיבור הנשמה הרוחנית והגוף הגשמי הם פלא גדול ועל זה סומכים אלוקי נשמה לאשר יצר אבל יש להוסיף שהבורא אומנם עושה פלא אך נותן גם קצת הבנה בזה והנשמה (בהגדרתה המדויקת לא מה שקוראים העולם) לא מחוברת לגוף אלא לרוח שמחוברת לנפש ששוכנת בגוף כלומר יש כמה רבדים ודרגות ברוחיניות בכל אופן התודעה שלנו היא מהרוח ולא מהנשמה התפקיד של הנשמה קצת שונה ויש להאריך הרבה בזה.. בכל אופן כל ממימד יש את החלק העליון שלו שמתחבר לחלק התחתון של המימד העליון וכל זה מבואר בתורת הקבלה בעולמות אבי"ע וכו.. (המלכות של עולם עליון היא כתר של עולם תחתון)… Read more »

אליעזר
Guest
Member
אליעזר

לא הבנתי את התשובה: האם הנשמה הייתה מעולם ולא נבראה כלל [מעצם היותה 'רוחנית', ומעל הזמן], וכן המלאכים היו מעולם, או שהקב"ה ברא אותם יש מאין, ואם ע"פ היהדות צריך לומר שהקב"ה ברא אותם זה אומר שהם כפופים לזמן ולתכונות החומר המוכרות.