נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

פרשת הבריאה לאור המדע – והיבטים מתמטיים

שיתוף ב print
הדפס מאמר

פרופ' צבי מזא"ה, אסטרונום ואדם מאמין, נותן את הפרשנות שלו לחיבור בין התורה והמדע:

הפיזיקאי פרופ' יוסף בודנהיימר, בדרך קצת אחרת:
פרופ' חיים שור מאוניב' בן גוריון טוען טענות פנטסטיות (ראה גם בבלוג שלו, וכתבה במהות החיים, גם זה בעקבות רעיונותיו):
במקור הובא כאן סרטון שטוען לרמזים מתמטיים נוספים בבראשית, ובעקבות העלאת הדברים התפתח דיון סביב הנושא. אלא שיוצר הסרטון אינו מעוניין בדיון ביצירתו, ולכן הסרטון הוסר, וגם הדיון נמחק לבקשתו. בהמשך נפרסם מאמר הבוחן את שאלת צפנים וקודים בתורה והדרך לאמת אותם.
0
0
vote
Article Rating

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

Subscribe
Notify of
guest
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
דוד
דוד
1 year ago

הטענה היא עינינית לגבי הבנת דברי הארי ואכן אולי זה כאן סלע הדיון והמחלוקת.
לגבי המומחים שיבדקו זאת ,הרי ברור שאלה שלא רוצים להאמין שהתורה היא אלוקית וממילא מחייבת, יעשו הכל כדי להגיד שאין שום יחודיות בממצאים בדיוק כמו שניסו לעשות בקודים בתורה וכמו שיש באתר זה מלא מאמרים שמראים עד כמה בנושאים אילו אנשי האקדמיה הם "אובייקטיבים" וממילא אין לצפות משם לאישור.
בכל מקרה בסירטון של אורן כבר מספר מומחים לנושא הגיבו באופן נלהב.

דוד
דוד
1 year ago

מן הראוי להוסיף סירטון חדש זה שמאוד מעניין https://www.youtube.com/watch?v=bMD8fQuX1N4&t=272s

דוד
דוד
1 year ago
Reply to  דוד

אני יודע ,אבל אי אפשר להתכחש לכך שיש הרבה מאוד אנשים שכן מתחברים, והסירטון תוך ימים ספורים היגיע לכ100אלף צפיות והמון לייקים ודיונים מעניינים מתנהלים בעקבותיו ,ויש גם אנשי מקצוע בנושא שמתפעלים מהגילויים ,אני קטונתי מלביע דעה בנושא אבל מן הראוי לתת לציבור את היידע והוא יחליט מה דעתו בנושא ,ואין ספק שזה קשור ליידע שרציו מעבירה .

יהודי
יהודי
1 year ago
Reply to  דוד

את עניין העיגולים של האר"י מקובל להבין כפשוטו? שהכוונה לצורה גיאומטרית?

יהודי
יהודי
1 year ago

כמדומני שטיעון זה אינו מובן, כי במידה וזהו רעיון רוחני שמסומל בצורה גיאומטרית, (למשל, נאמר שדבר זה רומז על השפעה אחידה מכל צד וכיוון), אם כן אין כל משמעות לצורה הגיאומטרית ולחישוב של פאי שמרכיב אותה, כי הצורה הזו היא רק סימן בעלמא, לשם ההמחשה, נניח שהחלטתי (מסיבה כלשהי) שמידת החסד מסומלת בצורת עיגול, יהיה זה תמוה להתחיל לדרוש דרשות סביב חשבונות של פאי שנרמזים בצורה שבחרתי לסימן.

דוד
דוד
1 year ago
Reply to  דוד

לגבי ספר קול התור זה לא ברור שהוא מזוייף או לפחות לא כולו ובואדי שהתוכן שלו ממש לא לרוחם של החרדים בעלי השקפה מסויימת כי בנוייה עליו יסודות שיטת הרב אברהם יצחק כהן קוק זצל ואכן בספר זה עד כמה שזכור לי הוא גם מדבר שככול שתתקדם תקופת אתחלתא דגאולה יתגלו סודות התורה וגם נושא דילוגי אותיות שבתורה https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%9C_%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A8

יהודי
יהודי
1 year ago

לענ"ד עברון משתמש במתודולוגיה שגויה, הוא אמור היה להתרכז בהצבעה על הממצא (שהוא בהחלט חשוב ונותן פתח למחשבה ודיון), ובכך לסיים את תפקידו, וכל אחד ייקח את זה לאן שהוא חושב, הוא יכול היה בנוסף לכך, גם לנסות ולהסביר מדוע לדעתו זה מוכרח ובעל משמעות, אבל מכאן ועד הנסיונות להציג כאילו זה "תורה מסיני" וכל מי שמעז חלילה להרהר אחר הממצא והנחות היסוד העומדות בבסיסו נידון כמעט כאפיקורוס (על סמך פרשנות כלשהי של מקורות שונים) – קצת מוגזם, ככלל, אם המטרה היא לחשוף רמזים שאולי חבויים בתורה ניחא- "יגדיל תורה ויאדיר", אבל הנסיונות להציג זאת כהוכחה לאמונה צריכה הרבה זהירות,… Read more »

יהודי
יהודי
1 year ago
Reply to  יהודי

אנסה להסביר קצת, האתר הזה הינו אתר ייחודי (ולענ"ד היחיד) שמצליח להתמודד בגבורה בעומק וביסודיות עם טענות ה"כפירה" לסוגיהן בכל נושא שהוא, (באופן שאני מרשה לעצמי להסתפק עם אתה היית יכול לעשות זאת), צריך להבין שמטבע הדברים, אם רוצים לספק תשובות ברמה גבוהה שמצליחות להתמודד כראוי, מוכרח לקדום לכך בירור מעמיק של יסודי האמונה והתורה והעמדת כל דבר על דיוקו, מה עיקר ומה טפל, מה ניתן לדחות ומה צריך לקבל, סגנון הטענות וההוכחות מוכרח לעמוד בפני ביקורת, מכיון שכך, הדבר האלמנטרי ביותר הוא להביע ביקורת ובחינה עניינית על כל טענה שמועלית בלא משוא פנים וזה בדיוק מה ש"צוות האתר" עשה,… Read more »

דוד
דוד
1 year ago

עד כמה שזכור לי מקריאת הספר רב הלל משקלוב כותב שם דברים בשם הגאון מווינא(ושהגאון מווילנא קיבל מאליהו הנביא ויעקוב אבינו) ,לגבי הרב קוק ..תוכן ספר קול התור מדבר על אתחלתא דגאולה שזו שיבת עם ישראל לארצו ושיש לכבוש את ארץ ישראל וליישב אותה ושזה יקדם את הגאולה(שבעיקבות השקפת עולם זו היתה עליית תלמידי הגרא) ועוד הרבה יסודות שדיבר בעדם הרב קוק ושהיתה ושדיין על נושאים אילו יש מחלוקת גדולה ,ולכן ברור שיש כאן אינטרס להציג ספר זה כמזוייף ,הנקודה המרכזית היא שיש ויכוח האם הוא מזוייף או לא ..

נוריאל
נוריאל
1 year ago

אם אפשר לשאול שאלה את כל המתכתבים כאן, אין לי אפשרות לראות את הסרטון(חסום) ואני שואל רק על פי המידע שנמצא כאן בתגובות. גם אם נניח שרמוז הפאי בבראשית בצורה כל שהיא, מה זה בדיוק אמור להוכיח? אני קצת מתקשה להבין האם זה אמור להוכיח שבורא עולם נתן את התורה? אולי כותב התורה(נניח כן, אני כמובן מאמין בקב"ה) היה חובב מתמטיקה והפאי קסם לו ורמז אותו שם? או כל סיבה אחרת, מה זה מוכיח חוץ מזה שמישהו רמז את זה? השאר, המסקנות, בנוגע למי הוא הרומז לא ברור לי. למשל את התגליות של דברים שקרו עכשיו ונרמזים, על אף שאפשר… Read more »

אמיר
אמיר
1 year ago
Reply to  נוריאל

שלום נוריאל, הסרט נמצא גם באפליקציית kosher tube. והנה לינק ישיר לצפייה בטוחה מדרופבוקס:
https://www.dropbox.com/s/zxa6vpsmleyc9ov/Code%20of%20Creation%20Part%201%20FV.mp4?dl=0

אלמוני
אלמוני
11 months ago
Reply to  דוד

יש הוכחות רבות שהספר מזוייף וכלל לא תואם לדעת הגר"א
ראה כאן: https://mail.google.com/mail/u/2?ui=2&ik=3872ed4874&attid=0.2&permmsgid=msg-f:1634953387727382810&th=16b085719bcfe91a&view=att&disp=inline&realattid=f_jwaj4wox1
(ספר 'תשועת עולמים' יצא לפני כמה שנים ע"י דתי לאומי לשעבר) בעמ' רמד יש פרק שלם על הספר…
(אני לא לוקח אחריות על כל הספר כי אני לא מכיר אותו מספיק, בעניין קול התור יש שם חומר רב שמציג את האמת על הנושא)

עתליה
עתליה
1 year ago
Reply to  דוד

אז מה ההבדל בין זה לבין הצפנים בתורה של פרופ' ריפס? גם שם אפשר לרמוז מליון רעיונות במליון מקומות בתורה, אז הכל חסר משמעות סטטיסטית!!