נושאים באתר

צוות האתר

צוות האתר

מחקר חדש: אין קשר בין צורת חשיבה אינטואיטיבית לאמונה

בשנים האחרונות נטען שוב ושוב אצל בעלי אג'נדה מסויימת, שהאמונה היא תוצר של סוג חשיבה אינטואיטיבי ולא לוגי או לא אנליטי.

מחקר חדש של אוניב' קובנטרי ואוקספורד טוען שאין שום קורלציה בין הנתונים,  בשיתוף פעולה בין חוקרים במדעי ההתנהגות ומדעי המח מקובנטרי, וחוקרים העוסקים בפילוסופיה מאוקספורד, רואיינו עולי רגל שהשתתפו באירוע של קמינו דה סנטיאגו, הם נשאלו על מדת דתיותם, וכן הוצגה בפניהם בעיה הדורשת פתרון אנליטי לעומת פתרון המתבסס על אינטואיציה. בניגוד לטענות לפיהן אמונה קשורה בעיכוב קוגנטיבי או בהיעדר יכולת אנליטית, לא נמצאה התאמה.

המחקר, שפורסם ב " Scientific Reports", היה הראשון שקרא תיגר על מגמה הולכת וגדלה בקרב פסיכולוגים קוגניטיביים במהלך 20 השנים האחרונות, שניסתה להראות שהאמונה היא משהו שמגיע אלינו' באופן טבעי 'או באופן אינטואיטיבי.

קאמינו דה סנטיאגו דה קומפוסטלה שבצפון ספרד, הוא אחד ממסלולי העליה לרגל המפורסמים ביותר. החוקרים שאלו את הצליינים שאלות על אמונתם ורמת האמונה, וכן העריכו את רמת החשיבה האינטואיטיבית שלהם.

במחקר שני, שבו הם השתמשו בפאזלים מתמטיים כדי לגרות את האינטואיציה, הם גם לא מצאו קשר בין רמות של חשיבה אינטואיטיבית ואמונה בעל טבעי.

בחלק האחרון של המחקר הם השתמשו בגירוי מוחי כדי להגביר את רמות העיכוב הקוגניטיבי, הנחשבות כמסדירות את החשיבה האנליטית. זה היה כרוך בהפעלת זרם חשמלי ללא כאבים בין שתי אלקטרודות המונחות על הקרקפת של המשתתף, כדי לפגוע בקוגנטיביות. מחקר קודם שנעשה באמצעות הדמיה המוח הראה כי אתאיסטים השתמשו באזור זה של המוח יותר כאשר הם רצו לדכא רעיונות על טבעיים.

התוצאות הראו כי בעוד גירוי מוחי זה הגביר את רמות העיכוב הקוגניטיבי, הוא לא שינה רמות של אמונה על טבעית, דבר המצביע על כך שאין קשר ישיר בין עיכוב קוגניטיבי לבין אמונה על טבעית.

אנשי האקדמיה אומרים כי "מוקדם" להסביר את האמונה באל כדבר אינטואיטיבי או טבעי.

במקום זאת, הם אומרים שהמחקר שלהם תומך בתיאוריה שהדת היא תהליך מבוסס-טיפוח ומתפתח בשל תהליכים חברתיים-תרבותיים, כולל חינוך.

המחבר הראשי מיגל פריאס אמר:

"מה מניע את אמונתנו באלים – אינטואיציה או סיבה, לב או ראש? יש ויכוח ארוך בנושא זה, אך מחקרינו קראו תיגר על הטענה שהמאמין הדתי מגיע לאמונה מכיון שיש לו חשיבה אינטואיטיבית".  .

(פרטי המחקר: מיגל פאריאס, ואלרי ואן מולוקום, גיא כהנא, אוטה קרפלין, אנה ג'ויס, פדרו סוארס, לואיס אוביידו, מתילדה הרנו, קרולינה רוקיטה, ג'וליאן סאבולסקו, רייקה מוטון. אמונה על טבעית אינה מאופננת על ידי סגנון חשיבה אינטואיטיבי או עיכוב קוגניטיבי . דוחות מדעיים , 2017; 7 (1) DOI: 10.1038 / s41598-017-14090-9).

שתף מאמר זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

תגובות ישירות

2 מחשבות על “מחקר חדש: אין קשר בין צורת חשיבה אינטואיטיבית לאמונה”

  1. לא הבנתי מה חשבו לעצמם החוקרים.
    הרי 99 אחוז מהנבדקים במחקר מאמינים בדת שלהם רק כי כך הם גדלו כילדים והם ממשיכים כמו ילדים טובים את מה שהם קיבלו בבית בלי לערער על זה, ומעולם זה לא הגיע מבחירה והחלטה אמיתית, וא"כ אין כל תוכן במה שהחוקרים גילו על צורת החשיבה שלהם.
    וכל המחקר אמור להיעשות רק באנשים שקיבלו על עצמם אמונה בלי שהם התחנכו ע"ז בבית ושם מעניין לעשות כזה מחקר ולראות מה מוביל בן אדם להאמין.

  2. צוות האתר

    אתה עושה השלכה מהחברה היהודית, שבה יש קוטב ברור בין אנשים שנולדו דתיים ובין אנשים שנולדו חילוניים. בעולם הרחב זה לא בדיוק כך, לפחות בחברה המערבית, אנשים בוגרים מגבשים לעצמם את הדעה אם הם מאמינים באל או לא, ורבים מאד מהם לא קשורים לחינוך שקיבלו בילדותם, אין היום ממש חינוך דתי ברוב המקומות בארה"ב, יש אוריינטציה של משפחות ואזורים, אבל לא כמו שזה בארץ, דתיים מול חילוניים. והאמונה של האדם דוקא כן משקפת את מסלול החיים שלו. והרי הצד השני טוען בתוקף שיש קשר בין אמונה לבין חשיבה לא רציונלית, וגם זה מבוסס על כך שיש באמונה של האדם משהו אישי.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *